تبلیغات
الماس والیبال - والیبال ایران سه امتیاز مهم را مقابل فرانسه از دست داد


الماس والیبال

با قبول شکست مقابل فرانسه در رقابت های جهانی لهستان
سه امتیاز مهم از دست ایران رفت

تیم ملی والیبال مردان ایران در سومین دیدار خود از سری رقابت های جهانی لهستان با قبول شکست 3 بر یک مقابل فرانسه سه امتیاز مهم را از دست داد. 
ملی پوشان ایران که در بازی مقابل فرانسه نشان از روزهای خوب خود در برابر ایتالیا و امریکا را نداشتند، در دیداری که بیشتر تحت تاثیر بازی حریف بودند و درصد بالایی از حملاتشان به ثمر نمی نشست، نهایتا 25 – 18، 15 – 25، 25 – 19 و 29 – 27 پوئن های چهار ست بازی را رقم زدند تا با این شکست به همان پنج امتیاز بازی های گذشته بسنده کرده و صدر جدول را از دست بدهند. در مقابل، فرانسه که مدال برنز سال 2002 جهان را برگ ردن آویخته و سه شنبه شب ایتالیا را تا مرز شکست پیش برده بود، با انگیزه کافی برای شکست دادن ایران به میدان آمد و با هماهنگی مطلوب در اجرای کارهای تیمی به خوبی و با هوشیاری توانست با توپگیری، تنوع بازیسازی، حمله و دفاع بر ایران چیره شود و با کسب سه امتیاز بازی، مجموعا هفت امتیازی شده و تا صدر جدول خود را بالا بکشد. 
ایران در این بازی، در مجموع 44 پوئن از حمله، 12 پوئن از دفاع، 4 پوئن از سرویس و 29 پوئن از منفی حریف به دست آورد. اما فرانسه که روز خوبی را در حمله پشت سر می گذاشت 63 پوئن از حمله به دست آورد تا جبران پایین بودن آمار امتیازآوری اش در فاکتورهای دیگر را نسبت به ایران کرده باشد. در این بازی9 پوئن از دفاع، 3 پوئن از سرویس و 18 پوئن منفی ایران به حساب فرانسه واریز شد.

ست اول: 25 –18 به سود فرانسه
ایران با سعید معروف، فرهاد قائمی، عادل غلامی، امیر غفور، مجتبی میرزاجانپور، سید محمد موسوی از منطقه یک تا شش زمین ارنج شد و فرهاد ظریف هم لیبرو بود. بازی با سرویس معروف آغاز شد. فرانسوی ها در همان ابتدا نشان دادند که عزم شان برای پیروزی جدی است. با توپگیری و تیزهوشی در استفاده از کنار دفاع ایران در حمله دوم 4 – 2 پیش افتادند. اما ایران زود به خود آمد و با بهره بردن از سرعت در حمله دوم بازی را در امتیاز 4 برابر کرد و در نهایت هم 8 – 7 وقت استراحت فنی اول را به سود خود رقم زد. تا اینجا بازی گرمی درنگرفته بود و عموما توپ ها یا در حمله اول به نتیجه می نشست یا اشتباهات فردی بازیکنان به سود حریف شان تمام می شد. با این حال، فرانسه تیم تر از ایران بازی می کرد و همین باعث شد خیلی زود 11 – 8 پیش بیفتد. فرانسوی ها توپ می گرفتند، در حمله دوم از دست دفاع ایران برای کسب پوئن سود می بردند و در دفاع نیز آنالیز خوبی از حمله های ایران داشتند. 12 – 8 به سود فرانسه، اولین وقت استراحت ایران برای تغییر روند بازی گرفته شد ولی حریف همچنان بهتر کار می کرد و 5 پوئن پیش بود. ایران با پوئن سرویس عادل غلامی و یک اسپک امیر غفور از منطقه دو فاصله را کم کرد ولی در نهایت فرانسوی ها موفق شدند وقت استراحت فنی دوم را 16 – 13 از آن خود کنند. در ادامه نیز با توپگیری و اسپک از منطقه چهار توسط بازیکن سیه چرده شان (اروین اِنگاپه) اختلاف را بیشتر کردند. 18 – 13 به سود فرانسه که شد کواچ دوتعویضه مهدوی – محمودی را در دستور کار تیم قرار داد. ولی کاری نمی شد کرد. ایران بازی همیشگی خود را فراموش کرده بود. در عوض، فرانسه با تمرکز کافی و دقت در اجرا راحت نبض بازی را در دست داشت و پیش می تاخت. ایران سرویس روزهای گذشته را نمی زد. همین باعث می شد دریافت فرانسه به پاسور برسد و تنوع در حمله داشته باشند. آنها به راحتی روی تور نمایش می دادند. در پایان نیز25 – 18 نتیجه این ست بود که به سود فرانسه رقم خورد.
این ست 24 دقیقه زمان برد و آمار عملکرد بازیکنان ایران در آن به عبارت زیر بود:
حمله: مجتبی میرزاجانپور و عادل غلامی هر یک 3 پوئن.
دفاع: بدون پوئن.
سرویس:  عادل غلامی 1 پوئن.
توپگیری: فرهاد ظریف 5 اقدام عالی.
دریافت: مجتبی میرزاجانپور 2 اقدام عالی.

ست دوم: 25 –15 به سود ایران
میلاد عبادی پور به جای مجتبی میرزاجانپور و شهرام محمودی به جای امیر غفور وارد زمین ایران شدند تا حمله ایران تقویت شود. این دو در همان ابتدای ست تاثیرگذار ظاهر شدند. توپ گرفتند و از اسپک پوئن گرفتند. قائمی هم امتیاز سرویس گرفت. 4 – 2 به سود ایران بود که دفاع امتیازآورعادل غلامی باعث شد لوران تیلی؛ سرمربی فرانسه درخواست وقت استراحت کند. ایران راه افتاد. حالا می شد در زمین ایران والیبال دید. سرویس، دفاع، توپیگری، دریافت، تنوع حمله و هوشیاری در کسب پوئن. فرانسه هنوز همان تیم ست اول بود و می جنگید ولی ایران داشت خوب بازی می کرد و 8 – 4 وقت اول استراحت فنی را هم به سود خود رقم زد. حالا در زمین ایران دفاع سه نفره هم شکل می گرفت. 11 – 6 به سود ایران شد و فرانسوی ها به اشتباه افتادند. 12 – 6 لوران تیلی دومین وقت استراحتش را گرفت تا شاید نگذارد بازی از دست برود. ولی فایده نداشت. بازیکنان ایران، تیم شده بودند و اختلاف را به 7 رساندند. 16 – 9 وقت استراحت فنی دوم به سود ایران رقم خورد. در ادامه نیز همین روند را پیش گرفت. دو امتیاز سرویس عادل غلامی هم سطل آب یخ را ریخت روی سر فرانسوی ها. سید هم راه افتاد و بالاخره امتیاز دفاع گرفت؛ دو تا. او لحظاتی قبل برای از دست دادن سرویسش چنان از دست خودش عصبانی شده بود که هوا را شوت کرد. ولی حالا همه چیز روی روال افتاده بود و ایران، تیم شده بود. 25 – 15 پوئن ایران در این ست شد. با این حساب در ست شماری با فرانسه مساوی شدیم ولی تلافی ست قبل درآمد. به 18 باختیم و به 15 بردیم. 
این ست 23 دقیقه زمان برد و آمار عملکرد بازیکنان ایران تا پایان آن به عبارت زیر بود:
حمله: شهرام محمودی 5 و میلاد عبادی پور 4 پوئن.
دفاع: سید محمد موسوی 4 و فرهاد قائمی 1 پوئن.
سرویس: عادل غلامی 3 و فرهاد قائمی 1 پوئن.
توپگیری: فرهاد ظریف 7 و فرهاد قائمی 4 اقدام عالی.
دریافت: مجتبی میرزاجانپور و فرهاد ظریف هر یک 2 اقدام عالی.

ست سوم: 25 –19 به سود فرانسه
ایران با ترکیب ست دوم آغاز کرد. بازی پایاپای پیش می رفت. ولی در امتیاز 3 – 2 اسپک "روزی یه" به اوت رفت و لوران تیلی که از نتیجه ویدئو چم هم راضی نبود جار و جنجال راه انداخت. 4 – 2 به سود ایران شد. ولی فرانسوی ها با یک جای خالی در حمله و یک پوئن از دفاع بازی را به تساوی کشاندند. هم خوب توپ می گرفتند و هم در دفاع و حمله با چشم باز عمل می کردند. در مقابل، ایران اشتباه فردی کم نداشت و 6 – 4 عقب افتاد. اما جبران کرد. حمله های خوب عبادی پور و محمودی و همچنین جا خالی سعید معروف بازی را به تساوی کشاند و یک اشتباه از فرانسه در اسپک هم باعث شد 8 – 7 وقت استراحت فنی به سود ایران رقم بخورد. فرانسه منسجم تر شد. دفاع دو و سه نفره اش خوب شکل می گرفت. پیش افتاد. 9 – 8. این روند تا 12 – 11 ادامه داشت که بازی به تساوی کشیده شد و در ادامه هم دفاع دو نفره موسوی – عبادی پور یک پوئن ایران را پیش انداخت. یک اشتباه دیگر از فرانسه، هم ایران را یک پوئن دیگر بالا برد و هم لوران تیلی را وادار به درخواست وقت استراحت کرد. حالا نوبت فرانسه بود که امتیاز بگیرد و بازی را به تساوی بکشاند. فرانسوی ها اینقدر رالی برابر 15 را ادامه دادند که سرانجام از یک اسپک بریده به پوئن 16 رسیده و وقت دوم استراحت فنی را به سود خودشان رقم زدند. بازی که شروع شد باز هم حمله ایران دفاع شد تا در پوئن 17 – 15 به سود فرانسه، کواچ وقت استراحت بگیرد. ولی تیم دوباره از فورمت تیمی خارج شده بود و در برابر فرانسۀ منسجم نمی توانست پایداری کند. هم دفاع می شد و هم دفاع نمی کرد. سرویس ها ساده تر از به خطر انداختن دریافت حریف بود و خلاصه شرایط به سود فرانسه پیش می رفت. آرمین تشکری و مهدی مهدوی برای سرویس و دفاع به زمین فراخوانده شدند ولی فرانسه به بازی مسلط بود و اجازه کار به ایران نمی داد. پوریا فیاضی به جای فرهاد قائمی در زمین جای گرفت. 23 – 18 به سود فرانسه وقت استراحت دیگری گرفته شد. ولی افاقه نکرد. 25 – 19 فرانسه برد تا یک امتیاز از 3 ستی که گذشت، گرفته باشد و برود برای تمام کردن بازی با نتیجه مناسب 3 – 1 و کسب سه امتیاز این بازی مهم.

این ست 32 دقیقه زمان برد و آمار عملکرد بازیکنان ایران تا پایان آن به عبارت زیر بود:
حمله: شهرام محمودی 10 و میلاد عبادی پور 7 پوئن.
دفاع: سید محمد موسوی 4 و میلاد عبادی پور 1 پوئن.
سرویس:  عادل غلامی 3 و فرهاد قائمی 1 پوئن.
توپگیری: میلاد عبادی پور و فرهاد ظریف هر یک 7 اقدام عالی.
دریافت: میلاد عبادی پور 8 و فرهاد قائمی 4 اقدام عالی.


ست چهارم: 29 - 27 به سود فرانسه
این ست هم برابر آغاز شد و پوئن به پوئن پیش رفت تا با اسپک شهرام محمودی امتیاز 8 و وقت استراحت فنی اول به ایران برسد. محمودی و عبادی پور که از ست دوم از سوی کواچ به بازی فرستاده شدند، عملکرد مطلوبی در حمله به عنوان ماموریت اول و توپگیری و سرویس و دریافت در اولویت های بعدی داشتند. عادل غلامی هم روز مثبتی را پشت سر می گذاشت. ولی خب برای پیروزی در والیبال، به بیش از دو یا سه نفر نیاز است. باید تیم بود. اتفاقی که برای ایران از پوئن برابر 11 افتاد. سرویس های موسوی می گرفت و ایران با توپگیری فرصت داشت تا از اسپک های منطقه دو با شهرام محمودی امتیاز بگیرد. ولی ایران زود راضی می شد. صبر و حوصله ادامه رالی را نداشت. همان چیزی که در زمین فرانسه به وفور یافت می شد و به امتیازگیری اش کمک می کرد. برابر 14 که شد، کواچ وقت استراحت خواست. ایران وقت دوم فنی را 16 – 15 به سود خود تمام کرد. ورود آرمین تشکری برای سرویس هم باور کواچ بود که نتیجه داد. یک دریافت فرانسه پرید تا عبادی پور از همان بالای تور، توپ را به زمین حریف بکوبد. سرویس بعدی را هم دو دفاع جفت و جور ایران؛ موسوی – عبادی پور تکمیل کردند. 19 – 16 به سود ایران و وقت استراحت فرانسه. سرویس تشکری به تور خورد، اشتباه محمودی در تشخیص اوت یا داخل بودن توپ یک پوئن مفت را به حریف داد و در ادامه هم فرانسوی ها در حمله سوم به امتیاز برابر 19 رسیدند و کواچ باز هم تایم خواست. عبادی پور و موسوی دو پوئن حساس را برای ایران گرفتند تا 21 – 19 پیش افتاده باشد. فرانسه دست بردار توپگیری و حمله از دو سر آنتن نبود و بازی را برابر کرد. دو تعویضه کواچ؛ مهدوی – غفور را روانه بازی کرد. بازی تا امتیاز 23 برابر پیش رفت و دوتعویضه هم برگشت. برابر 24. حساسیت در اوج. یا فرانسه 3 – 1 می برد. یا ایران بازی را به تساوی می کشاند. دو توپ. دو توپ سرنوشت. دو تیم برابر پیش رفتند. جفت 25. جفت 26. جفت 27. حمله فرانسه از منطقه چهار خود و دفاع از منطقه چهار زمین ایران امتیاز 29 را برایش رقم زد تا در عرض 38 دقیقه ست را ببرد. بازی را هم . سه امتیاز حساس را هم. 

نظر صاحب نظران:

کواچ: نمی شود پیش بینی کرد چه می شود!

اسلوبودان کواچ؛ سرمربی مردان ایران در کنفرانس خبری بازی ایران – فرانسه طی جملات کوتاهی گفت: فرانسوی ها بهتر از ما بازی کردند و برای این پیروزی باید به آنها آفرین گفت. ما در این بازی، مثل دو مسابقه گذشته بازی نکردیم. شاید بازی فرانسه را در سطح ایتالیا و امریکا نمی دانستیم. ولی دیدید که این اشتباه بزرگی بود.
کواچ همچنین در پاسخ به سئوالی درباره پیش بینی اش از چهار تیم صعودکننده به مرحله دوم، گفت: ورزش در زمین اتفاق می افتد. هر تیمی ببرد صعود می کند. ما الان به فکر بازی بعدمان هستیم تا بتوانیم با حداکثر توان به میدان برویم. الان مرحله دوم برای ما اهمیت ندارد. ضمن اینکه این گروهِ سخت و تیم های خوبی که در آن با هم روبرو می شوند، اجازه پیش بینی تیم های صعودکننده را به کسی نمی دهد. واقعا نمی شود پیش بینی کرد چه می شود.

سرمربی فرانسه: معروف الگوی پاسور ما بود
از شانس بردمان نهایت استفاده را بردیم

لوران تیلی؛ سرمربی مردان فرانسه پس از پیروزی تیمش مقابل ایران با اشاره به اینکه سعید معروف الگوی پاسور تیم کشورش بوده، گفت: به پاسورمان گفته بودیم که ببین معروف چطور پاس می دهد و الگوبرداری کن. حالا خیلی خوشحالم که او توانست به این خوبی کار کند و باعث برد ما شود.
لوران تیلی همچنین درباره پیروزی تیمش در برابر ایران خاطر نشان کرد: ما از سه شنبه شب که به ایتالیا باختیم سعی کردیم ذهن تیم را برای پیروزی در بازی امروز آماده کنیم. اگرچه می دانستیم کار سختی در پیش داریم ولی خب از شانس بردمان نهایت استفاده را بردیم و برنده شدیم.
تیلی این پیروزی را برای خیلی خیلی خوب خواند و در پاسخ به سئوالی در خصوص تیم های صعود کننده گروه چهار به مرحله دوم گفت: سرنوشت چهار تیم این گروه روز آخر مشخص می شود. این گروه سخت تر از آن است که یک تیم بتواند از چند روز قبل صعودش را قطعی کند یا کسی بتواند پیش بینی کند که چه تیم هایی به مرحله بعد راه خواهند یافت.

کاپیتان فرانسه: از ست سوم تیم شدیم!

بنژامین تونیو؛ کاپیتان تیم ملی فرانسه با ابراز خوشحالی زیاد از پیروزی تیمش در برابر ایران گفت: بعد از شکست تلخی که مقابل ایتالیا داشتیم و بازی برده را باختیم، مقابل ایران نتیجه خوبی گرفتیم.
ما در ست های اول و دوم عملکرد خوبی نداشتیم ولی از ست سوم تیم شدیم و توانستیم بازی را مثل یک گروه منسجم دنبال کنیم.
کاپیتان فرانسه همچنین از دقت عمل بازیکنان تیمش در کسب پوئن گفت و افزود: آماده بودیم که رالی توپ را ادامه بدهیم و به نفع خودمان به پوئن تبدیل کنیم. دقت بازیکنان فرانسه در به ثمر نشاندن توپ ها باعث پیروزی ما شد.

ظریف: نداشتن شناخت کارمان را سخت کرد
فیاضی: فرانسه بهتر بازی کرد
محمودی : بد شروع کردیم
میرزاجانپور: برابر فرانسه ناک اوت شدیم

من:

اینم جدول مسابقات تا اینجای کار:

مسابقات قهرمانی مردان جهان (لهستان 2014)
ایران –بلژیک؛ برای تثبیت صعود

تیم ملی والیبال مردان ایران در چهارمین دیدار خود از سری بازی های مرحله اول رقابت های قهرمانی جهان شنبه شب در شهر کراکوف با بلژیک دیدار خواهد کرد.
تیم ایران در حالی به مصاف حریف خود می رود که از سه بازی گذشته دو پیروزی برابر ایتالیا و امریکا و یک باخت مقابل فرانسه را دشت کرده و با 5 امتیاز در رده چهارم گروه خود قرار دارد. در مقابل، بلژیک با دو شکست در برابر ایتالیا و امریکا و غلبه بر پورتوریکو 4 امتیازی است و رده پنجم جدول را در اختیار دارد. بلژیک که با این رده، بختی برای صعود ندارد برای امیدوار ماندن به عبور از این مرحله و ورود به مرحله دوم نیاز دارد تا از ایران امتیاز بگیرد. ایران هم اگر بخواهد سرنوشت صعود خود را به روز آخر نکشاند، به 3 امتیاز این بازی نیاز دارد تا صعود خود به مرحله دوم را قطعی کرده و بازی روز آخرش را برای تعیین ردۀ نهایی اول تا چهارم برگزار کند. گرچه در این راه، کار دشواری را پیش رو دارد. چراکه بلژیک از جمله تیم های ودعی و دردسرساز گروه محسوب می شود که نشان داده برای باخت به میدان نمی آید و تا آخرین لحظه برای کسب پوئن و ثبت پیروزی می جنگد. بلژیکی ها در دیدار اولشان امریکا را با پیروزی در دو ست غافلگیر کردند. تا جایی که اگر قهرمان لیگ جهانی به خود نمی آمد و با چند تغییر نبض بازی را در دست نمی گرفت، چاره ای جز شکست در برابر حریف شنبه شب ایران نداشت. همین اتفاق برای ایتالیا در برابر بلژیک هم افتاد. آنها ست اول را واگذار کردند و سپس به زحمت توانستند نتیجه را به سود خود تغییر بدهند. بلژیک همچون فرانسه تیمی بی ستاره است که خلا وجود بازیکن تمام کننده را با کار گروهی و هماهنگی تیمی جبران می کند. خوب توپ می گیرد و شکیبایی لازم برای ادامه رالی توپ و کسب پوئن در رفت و برگشت های مداوم توپ را دارد. از بازیکنان منسجم و هوشیاری هم بهره می برد که پایداری ذهنی و فنی در برابر حریفانشان را بلدند.
اما در دیگر سوی میدان ایران قرار گرفته است. تیم چهارم لیگ جهانی 2014 که مسابقات جهانی لهستان را با غلبه بر ایتالیا و امریکا توفانی آغاز کرد. از شکست مقابل فرانسه هم عبرت گرفت که نتیجه بازی در زمین و بر اثر عملکرد خودش رقم می خورد. نه پیش از بازی و بر اساس نتایج قبلی. ایران ملی پوشانی دارد که می توانند در صورت همکاری تیمی برابر هر تیمی قد علم کنند و به راحتی هر قدرتی را از پا درآورند. بلژیک که جای خود دارد. بازیکنان ایران به لحاظ سطح کیفی بازی در تمام فاکتورها بر بلژیکی ها برتری دارند و 
طبیعتا با ارائه یک والیبال خوب می توانند از سد حریف شان بگذرند. در واقع؛ ایران اگر بازی خوب خودش را در برابر حریف شنبه شب خود به نمایش بگذارد می تواند با کسب سه امتیاز بازی، 8 امتیازی شده و با توجه به تنها یک بازی پیش رو داشتن و اختلاف مناسب امتیاز با بلژیک چهار امتیازی و پورتوریکوی بدون امتیاز، صعود خود را به مرحله دوم رقابت ها قطعی کند. صعودی که هدف اصلی اش از حضور در مسابقات جهانی بوده و برای آن برنامه داشته است. صعودی که برای اولین بار در تاریخش اتفاق می افتد.
از طرفی کسب سه امتیاز بازی مقابل بلژیک سبب می شود تا ایران وضعیت خود را در جدول رده بندی گروه چهار بهبود بخشیده و در روز پایانی (یکشنبه) بتواند با کسب نتیجه ای مناسب، یکی از رده های بالای جدول را در اختیار بگیرد. در اینصورت ایران می تواند در مرحله دوم نیز بخت خود را برای صعود به جمع شش تیم برتر مسابقات حفظ کرده و برای این منظور تلاش کند.

طبقه بندی: اخبار والیبال قهرمانی مردان، گزارش تصویری، 
[ جمعه 14 شهریور 1393 ] [ 05:49 ب.ظ ] [ حانیه و فاطمه محتشمی پور ] نظر بدهید      قالب ساز آنلاین